Vladimír Menšík

20. července 2010 v 16:39 | xoxo ♥ |  Životopisy herců a hereček
Datum narození: 9.Října 1929 Ivančice
Datum úmrtí: 29.Května 1988 v Brně

-byl herec, moderátor, lidový vypravěč a bavič
menšík

-Patří mezi jednoho z nejlepších českých herců. Po studiu na strojní průmyslovce absolvoval Janáčkovu akademii múzických umění. Začínal jako divadelní herec ale brzy se stal členem Filmového studia Barrandov.

-Nejprve vystudoval průmyslovou školu a nějakou dobu pracoval v Brněnských strojírnách. Teprve později se pokusil dostat na brněnskou JAMU , což se mu na druhý pokus podařilo a po absolutoriu v roce 1953 nastoupil do Vesnického divadla, kde jej v roce 1955 objevil E.F.Burian, který jej také angažoval.

-Jeho vůbec první účinkování před kamerou proběhlo ve snímku Velká příležitost a to víceméně coby komparsista. Teprve ve snímku Dědeček automobil režiséra Alfréda Radoka, kde si zahrál italského mechanika, na sebe výrazněji upozornil.

-V 70. letech se již objevoval převážně v komediálních rolích a to jak ve filmech, tak i v pohádkách a seriálech. Jednalo se o velkého baviče, konferenciéra a hlavně excelentního vypravěče. Vystupoval doslova ve stovkách televizních pořadů a ve filmu a televizi vytvořil přes 150 rolí Za zmínku stojí mezi jinými pořad Bakaláři a nezapomenutelné konferování silvestrovských estrád. Celá dlouhá léta trpěl těžkým astmatem. Byl silný kuřák a byl také závislý na alkoholu.

- byl držitelem ocenění Národní umělec.

-V Brně existuje kavárna Vladimíra Menšíka, kterou vlastní jeho syn Petr.


Nejznámější filmy a inscenace:

Arabela (1979)
Dařbuján a Pandrhola (1959)
Lásky jedné plavovlásky (1965)
Všichni dobří rodáci (1968)
Dívka na koštěti (1971)
Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama