Základy francouzské mluvnice

11. srpna 2010 v 12:26 | xoxo ♥ |  Francoužština

Základy francouzské mluvnice

1. Podstatná jména

-mají pouze mužský a ženský rod,střední neexistuje. Rody poznáváme podle koncovek. Podstatná jména končí na -ment a -eur = zpravidla jsou mužského rodu, končící na -ion a -euse = rodu ženského. Většina podstatných jmen tvoří množné číslo připojením koncového -s, ale nevyslovuje se. V některých případech ( po koncovkách -au, -eau, ou) se množné číslo tvoří pomocí koncovky -x. V jednotném čísle končí na -s,-z nebo -x zůstavají beze změny.

Mužský rod -> l´ascenseur (výtah)
Ženský rod -> la serveuse (servírka)

2. Členy

-nezbytná součást podstatných jmén jsou členy. Jsou tři druhy členů - určitý (le,la ,les) neurčitý (un, une, des) a dělivý (du,de,la,de l´,des). Určitý člen poukazuje na určitou osobu,věc (le livre - ta kniha),neurčitý člen je ukazatelem blíže neurčených podstatných jmen (un livre- nějáká kniha), dělivý člen se používá u nepočitatelných a u neurčitého množství (de l eau-voda).

3. Přídavná jména

-zpravidla přídavná jména krátká jsou před podstatným jménem a dlouhá za ním. Přídavná jména se rodem a číslem shodují vždy s podstatným jm. a to i v případě že nestojí vedle něj. Ženský tvar přídavného jm. se tvoří přidáním koncovky -e k mužskému tvaru,což většinou znamená vyslovení předcházející souhlásky. Množné číslo se tvoří tak,že přídavnému jm. mužského i ženského rodu přidáme koncovku -s, ale nevyslovuje se. Přídavná jména se dají stupňovat jako v češtině a to tak,že druhý stupeň se tvoří pomocí slova plus, které stojí před přídavným jménem ( plus jeune- mladší), třetí stupeň se pak ještě dává určitý člen ( le plus jeune - nejmladší).

4.Slovesa

-rozdělují se podle
koncovek v infinitivu (-er, -ir , -re) do tří tříd z nihž je nejpoužívanější první. Samostatnou kategorii tvoří slovesa nepravidelná. Slovesa většinou nevyjadřují slovesný vid,ale mohou mít význam dokonavý i nedokonavý (sloveso rencontrer = potkat i potkávat). Nejdůležitějšími slovesy jsou pomocná slovesa.
být- être a mít- avoir pomocí kterých se tvoří složené časy.Významnou kategorii sloves je časová souslednost, kdy použití jednotlivých časů závisí na vzájemném vztahu probíhajících dějů. Oproti češtině se ve francoužštině vyskytuje i spojovací způsob, který se používá po slovesech vyjadřující vůli či přání.

jed.a mn. číslo
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 NicoL NicoL | Web | 12. srpna 2010 v 0:37 | Reagovat

Francouzsky se učím už rok, takže tohle znám :)

2 Mišule Mišule | Web | 12. srpna 2010 v 10:18 | Reagovat

fakt :-)ja se teprve učim a dělá mi problem pořád to francouzský "R" :-(

3 Anonymous Anonymous | 18. listopadu 2012 v 23:03 | Reagovat

Nečitelný web.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama